استانداردهای ارگانیک

استاندارد های ارگانیک

دیدگاهی وجود ندارد برچسب: ،،،،،،

استاندارد های ارگانیک

شرکتهاي گواهي دهنده ارگانیک

تعريف

شرکتهاي گواهي دهنده ارگانيک :با آشکار شدن اثرات مثبت کشاورزي ارگانیک شامل منافع زيست محيطي و بهداشتي در کنار منافع مالي، کشاورزي ارگانيک باعث افزايش تعداد مصرف کنندگاني شد که به دنبال يک محصول سالم و بدون مواد شيميايي بودند.

مصرف کنندگان با آگاهي از نتايج و اثرات سوء استفاده از محصولات شيميايي و سم پاشي شده به مصرف محصولات ارگانيک روي آورده و روز به روز به تعداد طرفداران محصولات ارگانيک افزوده مي شود. چرا که با اطمينان از سلامت محصول و عدم مصرف مواد شيميايي در رشد و نمو محصولات، آنها را مورد استفاده قرار مي دهند.

با بيشتر شدن تقاضا براي محصولات ارگانیک، بازار استانداردها ، گواهي ها و قوانين نيز گرم شد.

توليدات ارگانیک گواهي شده، بايد تمام مراحل توليد، بسته بندي و فرآوري را زير نظر اعضاي گواهي دهنده طي کرده باشند.

 

گواهي ارگانیک چيست؟

گواهي ارگانیک (Organic Certificate) يک محصول يعني اينکه اين محصول، فرآيندهاي ارگانيک را طي کرده باشند. اين گواهي اسم شرکت گواهي دهنده و نوع استاندارد آن را مشخص مي نمايد.

چارچوب اصلي استانداردها در رابطه با توليد محصولات ارگانيک توسط سازمان بين المللي کشاورزي ارگانیک (IFOAM) تنظيم ميشود و سپس اين سازمان استانداردها را به تأييد سازمان هاي ملي، همچنين سازمان هاي اجرايي مي رساند تا بدين ترتيب، نسبت به تجارت بين المللي محصولات ارگانيک اقدام شود.

سازمان IFOAM در سال 1979 تأسيس شد که در سطح اروپا در رابطه با محصولات ارگانيک فعاليت دارد، هدف IFOAM ايجاد يک علامت ارگانيک جهاني به دور از هر گونه قيد ملي يا اتحاديه اي است.

علاوه بر اين IFOAM با برگزاري کنفرانس ها، سمينارها و انتشار مجلات علمي به زبانهاي مختلف، زمينه تبادل اطلاعات و نظريات را فراهم مي سازد. تعدادي از شرکتهاي گواهي دهنده ارگانیک عبارتند از:

  1. انگلستان: انجمن خاک انگلستان (SOIL ASSOCIATION ORGANIC STANDARD)يکي از اولين سازمان هاي غير دولتي در حيطه محيط زيست مي باشد که ايجاد کننده استانداردهاي ارگانیک بوده و در سال 1364 تأسيس و بيش از 27000 عضو دارد و بيش از 80% از توليدات انگلستان را گواهي مينمايد.
  2. انگلستان: استاندارد DEFRA
  3.  استراليا: استاندارد ارگانيک NASSA
  4. اتحاديه اروپا: استاندارد Department for Environment, Food and Rural Affairs)   EU- ECO)
  5.  هندوستان: استاندارد NPOP

(National Program For Organic Production)

  1.  ايالات متحمد: استاندارد NOP

(National Organic Program)

  1. کانادا: استاندارد COR
  2. ايران : استاندارد 11000 سازمان استاندارد ملي ايران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *