sabzorganic- بيماری ديابت

بيماری ديابت يا بيماري قند ؟!!

2 comments برچسب: ،،،،،،

بيماری ديابت يا بيماري قند ؟!!

sabzorganic- بيماری ديابت

بيماری ديابت يا بيماري قند، يک اختلال متابوليک (سوخت و سازي) در بدن است. در اين بيماري توانايي توليد انسولين در بدن از بين مي رود و يا بدن در برابر انسولين مقاوم شده و بنابراين انسولين توليدي نمي تواند عملکرد طبيعي خود را انجام دهد. نقش اصلي انسولين پايين آوردن قند خون توسط مکانيزم هاي مختلفي است. ديابت دو نوع اصلي دارد. در ديابت نوع يک تخريب سلولهاي بتا در پانکراس منجر به نقص توليد انسولين مي شود و در نوع دو مقاوت پيشرونده بدن به انسولين وجود دارد که در نهايت ممکن است به تخريب سلول هاي بتاي پانکراس و نقص کامل توليد انسولين منجر شود. در ديابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتيکي، چاقي و کم تحرکي نقش مهمي در ابتلاي فرد دارند.

در بیماری ديابت، سرعت و توانايي بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش مي يابد از اين رو ميزان قند خون افزايش يافته که به آن هايپرگليسمي مي گويند. وقتي اين افزايش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد عوارض ميکروواسکولار ديابت يا تخريب رگ هاي بسيار ريز در بدن ايجاد مي شوند که مي توانند اعضاي مختلف بدن همچون کليه، چشم و اعصاب را درگير کنند. همچنين بيماری ديابت با افزايش ريسک بيماري هاي قلبي عروقي ارتباط مستقيمي دارد. لذا غربالگري و تشخيص زودرس اين بيماري در افراد با ريسک بالا مي تواند در پيشگيري از اين عوارض موثر باشد. تشخيص و همچنين غربالگري ديابت با انجام آزمايش قند خون ميسر است.

 

مرض قند

امروزه بیماری ديابت يکي از شايع ترين بيماري ها در جهان است که نيمي از جمعيت جهان به آن مبتلا هستند. به گزارش سايت «Readers Digest» در بيماري ديابت به علت ترشح ناکافي انسولين که يکي از مهم ترين هورمون هاي بدن به حساب مي آيد، ميزان قند خون از حد طبيعي خارج مي شود.

اين بيماري با ايجاد مشکلات و اختلالاتي مانند بيماري قلبي عروقي، حمله قلبي، آسيب به اعصاب و قانقاريا مي تواند زندگي فرد را به خطر اندازد. بنابراين براي داشتن زندگي بهتر و سالم تر، بايد از بدن خود خوب مراقبت و براي پيش گيري از اين بيماري مهلک ميزان متعادل قند خون را حفظ کنيم.از زمان قديم، گياهان متفاوتي براي درمان بيماری ديابت به کار مي رفت که از نظر علمي نيز تاثير آن ها ثابت شده است. در اين مطلب به تعدادي از اين گياهان اشاره خواهيم کرد.

sabzorganic- بيماری ديابت

گياهان مفيد براي بيماران ديابتي

 

– آلوئه ورا؛ آلوئه ورا به عنوان گياه شفابخش شناخته شده است. شيره خشک شده و ژل که از قسمت داخل برگ ها به دست مي آيد در کاهش ميزان گلوکز خون بسيار موثر است.

– دارچين؛ اين ادويه دسترسي سلول هاي چربي را به انسولين آسان تر مي کند و تبديل گلوکز به انرژي را چند برابر افزايش مي دهد. علاوه بر آن دارچين مانع ايجاد راديکال هاي آزادخطرناک مي شود.

– پياز؛ اين گياه تاثير قابل ملاحظه اي در کاهش قند خون دارد. پياز روي سوخت و ساز گلوکز در کبد تاثير مي گذارد و باعث افزايش ترشح انسولين مي شود.

– سير؛ اين گياه بهترين درمان براي کاهش مستقيم قند خون، بازسازي سلول هاي لوزالمعده و تحرک آن براي توليد انسولين به حساب مي آيد.

– برگ هاي انبه؛ برگ هاي انبه درمان موثري براي بيماری ديابت است. کافي است برگ هاي انبه را به مدت 24 ساعت در آب خيس کنيد. سپس برگ ها را بفشاريد و آب به دست آمده را بخوريد يا برگ هاي انبه را خشک و سپس آسياب کنيد و روزي 2 بار با آب مصرف کنيد. اين 2 روش عوارض ديابت را از بين مي برد.

– قره قاط؛ اين ميوه اختلالات پرخطر ديابت مانند آسيب هاي چشمي و آب مرواريد را کاهش مي دهد.

– جينکو بيلوبا؛ عصاره اين گياه براي پيش گيري و درمان مراحل اوليه ناراحتي عصبي ناشي از بيماری ديابت موثر است.

– شنبليله؛ شنبليله يکي از پرمصرف ترين گياهان براي کنترل بيماری ديابت به حساب مي آيد. شنبليله مقاومت انسولين را در بدن کاهش مي دهد و با افزايش تعداد گيرنده هاي انسولين در گلبول هاي قرمز، ميزان قند خون را کنترل مي کند. اين گياه با به کارگيري گلوکز در بافت هاي پيراموني، ميزان گلوکز خون را کاهش مي دهد. کافي است دانه هاي شنبليله را يک شب کامل در يک ليوان آب خيس کنيد و روز بعد آب آن را بخوريد و دانه ها را بجويد.

– اسفرزه؛ اين گياه خاصيت کاهش دهنده کلسترول و قند خون را داراست. فيبر بالاي موجود در آن، يبوست را از بين مي برد و با کاهش کلسترول، خطر بيماري قلبي را نيز کاهش مي دهد.

– ريحان؛ اين گياه، روند ترشح انسولين را آسان تر مي کند. به طور عمومي هر گياهي که لوزالمعده و کبد را تقويت کند، در درمان بيماری ديابت مفيد است. اما اگر ديابتي هستيد و دارويي براي کنترل ميزان خون مصرف مي کنيد، بهتر است با پزشک مشورت و به طور منظم ميزان قند خون خود را کنترل کنيد تا با افت ناگهاني قند خون مواجه نشويد.

دیدگاه (2)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *